ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Ocak 2022 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 MMO SİYONİST İSRAİL`İN FİLİSTİN HALKINA YÖNELİK TERÖRÜNÜ KINAMAKTADIR TÜRKİYE İSRAİL İLE ASKERİ, TİCARİ, SİYASİ İLİŞKİLERİNİ KESMELİDİR

    Yayına Giriş Tarihi: 22.07.2014  Güncellenme Zamanı: 22.07.2014 09:31:47  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 Yakın tarihin en terörist devletlerinin başında gelen İsrail‘in Filistin‘e yönelik terörü kara harekâtı ile yeni bir evreye girmiş durumdadır. Çoğu çocuk 400‘e yakın insanın öldüğü, binlercesinin yaralandığı İsrail saldırısı, Siyonizmin emelleri ve İsrail‘in emperyalizmle birlikte bölgede üstlendiği misyondan kaynaklanmaktadır. Batı bu nedenle ikiyüzlü ve İsrail‘i gözeten açıklamalarla yetinmektedir.

İsrail‘in Gazze‘de çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek, sivil, üniformalı demeden yaptığı katliam, yeni bir durum değildir. Filistin halkının yaşadığı trajedi 67 yıldan beri sürmektedir. Bir Filistin devletinin mevcudiyeti, Filistin‘in bağımsızlığını tam olarak elde ettiği anlamına gelmemektedir.. Her sabaha yeni ölümlerle uyanan, hastaneleri bombalanan, okulları yakılan ve katledilen Filistin halk, bütün "demokratik" devletlerin çoğunluğunun bu trajediye sırtını döndüğü bir zamanda dirençle var olma savaşı veriyor.

Oysa yapılması gerekenler çok açıktır: Birleşmiş Milletler‘in 1948/194, 1967/242, 1973/338, 2002/1397 sayılı kararlarına uyulması; 1967 yılından bu yana kurulmuş olan tüm kolonilerin kaldırılması; Filistin‘de her türlü İsrail askeri varlığına son verilmesi; bütün mültecilere geri dönüş hakkının tanınması; İsrail tarafından inşa edilen "tecrit duvarı"nın yıkılması; bölgeye uluslararası bir gücün gönderilmesi; Filistin toprakları içinde, Filistin yolları üzerinde ve sınırlardaki "denetim noktaları"nın kaldırılması, Filistin‘e komşu ülke sınırlarının Filistin halkına açılması, halkın temel hizmet yardımlarından yararlanması, yaralarını sarması ve Filistin‘in tam bağımsızlığı için gerekli girişimler yapılmalıdır.

Ancak AKP iktidarı, Filistin sorununu da tamamen yanlış olan bölge politikalarına bağlamış ve Mısır‘ın girişimiyle gerçekleşen ateşkesin bozulmasında Katar gericiliği ile birlikte rol oynamıştır. Dolayısıyla Erdoğan-AKP iktidarının "Filistin savunusu" ikiyüzlü bir politikadır, İslam‘ın istismarına ve güncel planda Cumhurbaşkanlığı seçimi çıkarlarına yöneliktir. Ocak 2009‘da Davos‘ta "one minute" diyen Erdoğan‘ın 1,5 yıl sonra 7 Eylül 2010‘da İsrail‘in OECD‘ye (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü‘ne) üyeliğine onay vermesi, 12 yıllık AKP iktidarı döneminde İsrail ile Türkiye arasındaki ticaretin yüzde 350 artmış olması, Malatya‘daki NATO kalkanının topladığı bilgilerin İsrail‘e aktarılması, İsrail savaş uçaklarının Türkiye‘den yakıt alması gibi gerçekler Erdoğan-AKP iktidarının Filistin sorununda izlediği politikaların gerçek yüzünü ortaya sermektedir. Türkiye hukuk tanımaz barbar İsrail hükümetine "dur" demek ve göstermelik "kınama" mesajlarının ötesinde İsrail ile ilişkilerini gözden geçirmeli, askeri, ticari, siyasi ilişkilerini kesmelidir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Türkiye ve Filistin halklarının kardeşliğini savunmakta ve işgalci siyonist güçlerin terörünü kınamakta, hakları ve ülkelerinin bağımsızlığı için mücadele eden Filistin halkının yanında olduğunu bir kez daha dile getirmektedir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Tüm Basın Açıklamaları »

22.07.2014 tarihinden itibaren 1531 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri