ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Ocak 2022 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 SİVAS KATLİAMININ 21. YILINDA LAİKLİK DAHA ÖNEMLİ, DAHA YAŞAMSAL!

    Yayına Giriş Tarihi: 01.07.2014  Güncellenme Zamanı: 01.07.2014 09:19:48  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

21 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas‘ta Madımak Otelinde yakılarak katledilen 35 toplumcu, yurtsever, aydınlanmacı yazar, aydın ve ozanımızı unutmadık, unutmayacağız. Onları yakan ve yaktıranlar, aydınlanma ve bilim düşmanı dogmatizmin karanlığının sürmesini isteyenlerdir.

Sivas katliamı, 16 Şubat 1969 tarihindeki Kanlı Pazar‘dan, 1 Mayıs 1977 katliamından, Aralık 1978‘deki Maraş katliamından, Mayıs 1980‘deki Çorum katliamından 1993‘e ve günümüze dek uzanan anti-demokratik yapı ve katliamcı geleneğin en vahşi icraatlarının arasında yer almıştır. Bu gelenek ülkemizdeki ilerici, aydın kesimlere karşı tahammülsüzdür, zira toplumun aydınlanmasını istememektedir. Sivas katliamı öncesi ve sonrasında, Orhan Yavuz‘dan Bedrettin Cömert‘e, Turan Dursun ve Hrant Dink‘e kadar birçok aydın, demokrat insan bu nedenle katledilmiştir. Dinci-mezhepçi gericilikle milliyetçilik iç içe geçmiş bir şekilde sömürü zincirine, emperyalizme ve faşizme hizmet etmektedir.

21 yıl önce Sivas‘ta gerici-yobaz bir güruhu aydın ve sanatçılarımıza karşı kışkırtıp katleden gericilik, bugün de benzer yalanlar ve kışkırtmalarla işbaşındadır. Türkiye‘ye aydınlanma ateşini yayan insanlar hemen her dönem camilere, Kuran‘a, ulusal bayrağa karşı eylem yapacakmış/yapıyormuş gibi gösterilmiş, güdülmeye açık bir güruh böylece halkın yanında saf tutanların üzerine yönlendirilmiştir. Benzer yalan, tahrik ve kışkırtmaların Taksim Gezi Parkı direnişi sırasında bizzat iktidar ve yandaşı medya tarafından yapıldığı ancak gerçeğin üzerinin örtülemediği bilinmektedir.

AKP iktidarı gerici geleneğin yalan ve kışkırtmalarını en üst noktasında uygulamaktadır. AKP mezhep farklılıklarını düşmanlığa vardıracak yöntemlerle körüklemekte, mezhepçiliği iç ve dış siyasetin olağan bir unsuru haline getirmekte, ülkemizde ve bölgede tek bir mezhebin egemenliği için oldukça tehlikeli politikalar izlemektedir. Bilindiği gibi iktidar, Suriye ve Irak‘taki iç savaşlara emperyalizmin yanında ve mezhepçi bir tarzda müdahil olmuş, karanlık Reyhanlı katliamı da iktidarca mezhep ayrımlarını kışkırtan bir tarzda kullanılmış, hatta Türkiye tarihinde ilk kez "ölenlerin mezhepleri"ne dair açıklama yapılmıştır. Emperyalizm ve yerli işbirlikçileri, Türkiye‘yi her açıdan karanlık mecralara sürüklemektedir. Emperyalizm ve AKP iktidarı tarafından beslenen şeriatçı güçlerin ülkemiz ve bölgemizde güçlenmesi ve Irak‘ta rehin alınan yurttaşlarımız bu gerçeğin en yakın örneğidir.

Mezhep farklılıklarından dolayı Alevi yurttaşlarımızın evlerinin işaretlendiği, dini ibadet mekânlarının sayısının okul sayısını geçtiği, 4+4+4 sistemi ve imam hatip okullarının yaygınlaştırıldığı, çocuklarımızın gerici eğitim sistemine teslim edilmek istendiği, dindar/kindar nesiller yetiştirmeye başlandığı, çocuk-ergen tüm kadınların evlere ve ucuz işgücü depolarına hapsedilmek istendiği, kadın bedeninin bir mülkiyet/sahiplik alanı olarak görüldüğü, dinsel gerici ideolojiler ile nüfus planlamasının kürtaj politikalarında buluştuğu, gençliği işsizliğin beklediği bugünkü Türkiye‘de laiklik, toplumcu bir aydınlanma savunusu, demokrasi, eşitlik ve özgürlük istemleri her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Sivas katliamının 21. yılında gericiliği ve faşizmi lanetlemekte, bağımsız, eşit, özgür, demokratik, laik, başka bir dünya ve başka bir Türkiye özlemini kamuoyu ile paylaşmaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

 

Tüm Basın Açıklamaları »

01.07.2014 tarihinden itibaren 1487 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri