ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Mayıs 2022 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 LİCE KATLİAMINI KINIYORUZ SİLAHLAR SUSMALI, BARIŞ ORTAMI EGEMEN OLMALIDIR

    Yayına Giriş Tarihi: 09.06.2014  Güncellenme Zamanı: 09.06.2014 14:35:46  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 Lice‘de kalekol yapımına karşı uzun bir süreden beri direnen halka yapılan müdahalede iki yurttaşımız yaşamını kaybetmiş, biri asker üç yurttaşımız yaralanmıştır.

Öncelikle yaşamını yitiren ve yaralanan yurttaşlarımızın yakınlarının ve halkımızın acısını paylaşıyor, bu olaya yol açan, silah kullanımını meşrulaştıran, Kürt sorununu "güvenlik" sorununa indirgeyen yaklaşımları kınıyoruz.

AKP‘nin 2023 Viyonu‘ndaki 63 maddeden biri olan karakollar/kalekolların yapımına tepki gösteren halkın direnişi sırasında, 28 Haziran 2013 tarihinde 18 yaşındaki Medeni Yıldırım da kurşunlarla öldürülmüş ancak halkın direnişi durmamış ve yine silahlar konuşmuştur.

Medeni Yıldırım kardeşimizin geçen yıl Lice‘de öldürülmesiyle Haziran Direnişinin kitleleri bizzat Taksim Meydanından başlayıp bütün Türkiye‘de "her yer Lice her yer Taksim" sloganını haykırmış; Kürt halkının maruz kaldığı şiddete dayalı politikalar ve medya çarpıtmaları kitlelerce reddedilmişti.

Taksim‘den Lice‘ye, Gezi Parkı‘ndan Hevsel Bahçelerine dek uzanan duyarlılık birliği ve mücadele sürekliliğinin yoğun devlet şiddeti ve terörü ile geriletilemeyeceği bilinmelidir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası, her türlü sömürü, baskı ve teröre karşı halkın demokratik mücadelesi ve bu mücadelenin tabandan birliğinin gereksindiğimiz siyasal, toplumsal demokratikleşme açısından önemine işaret etmekte; duyarlı demokratik kamuoyunu AKP aldatmacalarına ve şiddetine karşı son derece elzem olan birleşik mücadeleye çağırmaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Tüm Basın Açıklamaları »

09.06.2014 tarihinden itibaren 1569 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri