ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Mayıs 2022 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 TAKSİM DAYANIŞMASI YARGILANAMAZ! HİÇBİR DAVA, HAZİRAN DİRENİŞİNİN MEŞRUİYETİNİ GÖLGELEYEMEZ

    Yayına Giriş Tarihi: 20.03.2014  Güncellenme Zamanı: 20.03.2014 09:19:28  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

AKP iktidarını geri dönülmezcesine sarsan Haziran Direnişi ve sonrasında iktidarın başvurduğu baskı ve zulüm çeşitli biçimlerde sürüyor. Ülkemizin dört bir köşesinde her gün yeni davalar açılıyor, kitle gösterilerine, siyasi partiler ve kitle örgütlerinin mekânlarına saldırılar düzenleniyor. Yerleşik hukuk normlarını altüst eden iktidar, hukuk garabeti davalarla toplumsal muhalefeti sindirmeye çalışıyor. Ancak ok yaydan çıkmıştır ve Haziran halk hareketi birçok biçim altında sürmektedir.

Bilindiği üzere iktidarın Taksim‘de yapmak istediği düzenleme Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası‘nın açtığı dava üzerine mahkeme kararıyla durdurulmuş, içinde Odalarımızın da yer aldığı Taksim Dayanışması‘nın toplumsal direnişinin meşruiyeti yargı kararıyla da teyit edilmişti. 8 Temmuz 2013 tarihinde İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü ve Belediye Başkanı tarafından açılan Gezi Parkına giderek ilgili mahkeme kararını açıklamak isteyen Taksim Dayanışması bileşenleri engellenmiş, polis yine halka saldırmış ve Dayanışma‘yı oluşturan emek, meslek, kitle örgütleri, siyasi parti temsilci ve yöneticilerinden çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Şimdi bu olaydan hareketle üçüncü kez iddianame düzenlenmiştir. İki kez mahkemeden dönüp bu defa kabul edilen iddianame uyarınca, Taksim Dayanışması temsilcilerinin de içinde bulunduğu 26 dostumuz "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet", "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılmak, dağılmamak", "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "halkı kışkırtma" vb. iddialarla yargılanacaklar. AKP İstanbul İl Başkanlığının bu başköşesinde ve "müşteki" sıfatıyla yer aldığı dava, üçüncü iddianamenin siyasi arka planını yeterince aydınlatmaktadır. 

Odamızın İstanbul Şube Başkanvekili ve TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Çevre Etki Değerlendirme Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı ve Şube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Orcan, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Beyza Metin ve İstanbul Tabip Odası Sekreteri Ali Çerkezoğlu‘nun da bulunduğu 26 kişi, söz konusu davada Türkiye‘nin aydınlık yüzünü temsil edecekler.

Kentine, ülkesine, demokrasiye, halkına karşı sorumluluk duyanlar, bugün yargılanacak olsa da tarih nezdinde doğruyu temsil etmektedir. Ülkemiz emek ve demokrasi mücadeleleri tarihi kanıtlayacaktır ki, nihai yargılama, halkın alınteri ile yaratılan kamusal değerlerin korunması mücadelesini verenler yani bizzat halk tarafından yapılacaktır. Baskı, terör ve hukuksuz yargılamalar AKP iktidarının sonunu engelleyemeyecek, hiçbir güç TMMOB‘yi oluşturan bizlerin ve halkın mücadelesi önünde set oluşturamayacaktır. Kazanan halk olacaktır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, "hepimiz Taksim Dayanışması‘yız, hepimiz örgütüz, örgütlüyüz, örgüt aramayın, örgüt biziz" diyor ve yargılanacak olan yöneticilerimiz ve dostlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Tüm Basın Açıklamaları »

20.03.2014 tarihinden itibaren 1420 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri