ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Mayıs 2022 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 TMMOB, ODALARIMIZ VE MİMARLAR ODASI’NA YÖNELİK BASKILARI KINIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 07.10.2013  Güncellenme Zamanı: 07.10.2013 17:27:52  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 07.10.2013 17:27:43

Bilindiği üzere AKP iktidarının muhalif güçlere yönelik sergilediği şiddet ve hukuk dışı uygulamalar, Taksim Gezi Parkı direnişinden bu yana bir hayli artmıştır. Öyle ki Eylül ayında bir gencin daha canı alınmış, Ahmet Atakan Hatay’da öldürülmüştür. İktidarın üniversitelerde, stadyumlarda, birçok kentte ve mahallelerde uyguladığı polis terörünü, mesnetsiz gözaltılar, tutuklamalar, gözaltında ve cezaevlerindeki cinsel tacizler ard arda izlemektedir.

TMMOB, Odalarımız ve Mimarlar Odası`na Yönelik Baskıları Kınıyoruz

Bilindiği üzere AKP iktidarının muhalif güçlere yönelik sergilediği şiddet ve hukuk dışı uygulamalar, Taksim Gezi Parkı direnişinden bu yana bir hayli artmıştır. Öyle ki Eylül ayında bir gencin daha canı alınmış, Ahmet Atakan Hatay`da öldürülmüştür. İktidarın üniversitelerde, stadyumlarda, birçok kentte ve mahallelerde uyguladığı polis terörünü, mesnetsiz gözaltılar, tutuklamalar, gözaltında ve cezaevlerindeki cinsel tacizler ard arda izlemektedir.

İktidarın baskı ve yıldırma operasyonları, Taksim Dayanışması`nın temelinde yer alan TMMOB ve Odalarımıza yönelik olarak da devrededir. Haziran Direnişinden sonra Odalarımıza ve yöneticilerimize karşı baskılar artmıştır. Bir torba yasa içinde Mesleki Denetim yetkilerimizi sınırlamaya yönelik olarak yapılan değişiklik hafızalardadır.

İktidarın Taksim`de yapmak istediği düzenleme Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası`nın açtığı dava sonucu mahkeme kararıyla durdurulmuş olmasına ve içinde Odalarımızın da yer aldığı Taksim Dayanışması`nın gösterdiği toplumsal direnişin meşruiyeti, yargı kararıyla da teyit edilmiş olmasına karşın, iktidarın Odalarımıza yönelik baskıları sürmektedir. Bilindiği üzere bir süre önce Taksim Dayanışması bileşenleri gözaltına alınmış, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilmiş ancak mahkeme tarafından serbest bırakılmışlardı. Aralarında Odalarımızdan yöneticilerin de bulunduğu Taksim Dayanışması üyelerinin, yakınlarda tekrar ifade vermeye çağrılmaları ve ifadelerin savcılık değil polis tarafından alınmak istenmesi yönünde yapılan zorlama da oldukça anlamlıdır.

Yakınlarda Mimarlar Odası Ankara Şubesinde bir dinleme cihazı bulunmuş ve son olarak da bu Odamız tarafından depo olarak kullanılan bir yerde "korsan kitap bulunduğu"na yönelik bir polis tutanağına dayanarak arama yapılmış ve bu Oda tarafından hazırlanan yayınlara, hukuka aykırı bir şekilde, soruşturma sonuna kadar el konulmuştur.

Telif haklarını koruma doğrultusunda aktif mücadele eden Mimarlar Odası`na karşı "korsan yayın" gerekçesiyle başlatılan soruşturma, bizce, bu Odamıza ve genelde TMMOB`ye yönelik yıpratma, itibarsızlaştırma ve sindirme operasyonunun bir parçası olarak gündeme gelmiştir. Mimarlar Odası Ankara Şubesinin, Ankara`daki Atatürk Orman Çiftliği`nde birçok koldan yürütülen ağaç kırımı ve yapılaşmaya karşı ön safta mücadele ettiği de gözetildiğinde bu Odamız ve TMMOB`ye yönelik tertipler daha bir anlaşılır olmaktadır.

Anayasal çerçevede kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları olan Odalarımızın bilimsel mesleki eğitim amaçlı kitap, broşür ve diğer yayınları, "kamu ve meslektaş yararı" ilkesi doğrultusunda basılıp meslek mensuplarına ve ilgililere dağıtılmaktadır. Bu durumun bilinmesine ve Bandrol Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca bandrole gerek olmamasına karşın yapılan bu uygulamanın hukuka aykırı olduğu ve ardında başka niyetleri barındırdığı açıktır.

İktidar bilmelidir ki, hiç bir baskı, TMMOB ve Odalarımızın, mühendislik, mimarlık, şehir plancılığının bilimsel teknik gerekliliklerini savunmamızı ve bu doğrultuda toplumsal sorumluluklar içinde davranmamızı engelleyemeyecektir.

Bu vesile ile hukuka tamamen aykırı bir şekilde Mimarlar Odası Ankara Şubesi`ne yapılan polis baskınını kınıyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Genel Merkezi, bütün Odalarımız ve TMMOB ile dayanışma içinde olduğumuzu üyelerimiz ve kamuoyuna duyururuz.

Ercüment Ş. Çervatoğlu
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Sekreteri

Tüm Basın Açıklamaları »

07.10.2013 tarihinden itibaren 1779 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri