ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Mayıs 2022 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 BİNA YÖNETİCİLERİ VE BELEDİYELER, ASANSÖR KAZALARINI ÖNLEMEK İÇİN AYLIK VE YILLIK PERİYODİK KONTROLLERİN İVEDİLİKLE YAPTIRILMASINI SAĞLAMALIDIR

    Yayına Giriş Tarihi: 01.10.2013  Güncellenme Zamanı: 07.10.2013 12:29:07  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 01.10.2013 09:40:41

Son zamanlarda asansör kazalarında artışlar dikkat çekmektedir. Basına yansıdığına göre yalnızca Eylül ayında meydana gelen asansör kazalarında, Tokat`ta 14 yaşında bir genç kız, Denizli’de 17 yaşındaki bir genç erkek ve İstanbul`da bir kadın yaşamlarını kaybettiler.

Bina Yöneticileri ve Belediyeler, Asansör Kazalarını Önlemek İçin Aylık ve Yıllık Periyodik Kontrollerin İvedilikle Yaptırılmasını Sağlamalıdır

Son zamanlarda asansör kazalarında artışlar dikkat çekmektedir. Basına yansıdığına göre yalnızca Eylül ayında meydana gelen asansör kazalarında, Tokat‘ta 14 yaşında bir genç kız, Denizli`de 17 yaşındaki bir genç erkek ve İstanbul‘da bir kadın yaşamlarını kaybettiler. Ayrıca Alanya`da bir işyerinde bir kişi, Ankara Adliyesinde bir kişi, Kayseri‘de bir apartmanda iki kişi, Niğde Atasanayi Sitesinde bir kişi, Şanlıurfa Karaköprü`de dört kişi çeşitli asansör kazalarında yaralandılar. Yine Kayseri‘de bir apartmanda boş bir asansörün çelik halatları koptu. Önceki gün de İstanbul Ümraniye‘de 27 yaşındaki bir genç, bir iş merkezindeki asansör kabinine adım atınca boşluğa düşerek ağır yaralandı.

Bu noktada önemle hatırlatmak isteriz. 18.10.2008 tarihli, 27058 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği hükümlerine göre bina yöneticileri, kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacıyla yetkili asansör bakımcı firmaları ile aylık bakım anlaşması imzalayarak asansör bakımlarını ve yılda en az bir kere A-Tipi Muayene Kuruluşlarına kontrol yaptırmaktan sorumludur.

Yine aynı yönetmelikte Belediyeler, sınırları içerisindeki her asansörün yılda bir kez A Tipi Muayene Kuruluşu tarafından kontrol edilmesini sağlamaktan ve yıllık kontrolün yapılıp yapılmadığını denetlemekten sorumlu tutulmuştur.

Bünyesinde akredite A Tipi Muayene Kuruluşu bulunduran Odamız; ülke genelinde 200 civarında Belediye ile asansör periyodik kontrol antlaşması imzalayarak, 72 bin asansörün periyodik kontrolünü gerçekleştirmiştir. Yapılan kontroller sonucu yüzde 68 kırmızı (can ve mal güvenliği açısından kullanılması sakıncalı), % 8 sarı (eksiklikleri giderildikten sonra kullanılabilir), % 24 yeşil etiketli (kullanımında sakınca olmayan) asansör bulunduğu tespiti yapılmıştır. Bu veriler ve sıklıkla yaşanan kazalar göstermektedir ki, asansörlerin yetkili asansör bakımcı firmalara aylık bakımlarının, A Tipi Muayene Kuruluşlarına yıllık kontrollerinin yaptırılması, emniyetli kullanım için hayati önem arz etmektedir.

Ayrıca yönetmeliğe göre, yıllık kontrolü yaptırılmayan ve kontrol sonucunda belirtilen eksiklikleri giderilmeyen binalardaki asansörlerin, belediyeler tarafından kullanım dışı bırakılması gerekmektedir.

Makina Mühendisleri Odası olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlama doğrultusunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi belirtir, yurttaşlarımızın ve belediyelerin duyarlı davranmaları gerektiğini kamuoyuna duyururuz.

Ercüment Ş. Çervatoğlu
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Sekreteri

 

Tüm Basın Açıklamaları »

01.10.2013 tarihinden itibaren 2087 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri