ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

03 Haziran 2023 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 TÜM BASKI VE HUKUKSUZLUKLARA KARŞI MESLEĞİMİZE VE ÖRGÜTÜMÜZE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ

    Yayına Giriş Tarihi: 11.07.2013  Güncellenme Zamanı: 11.07.2013 10:22:00  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 11.07.2013 10:21:40

AKP İktidarı, yine bir gece yarısı operasyonuyla TMMOB ve bağlı Odalarını hukuk dışı şekilde sınırlamaya yönelik bir düzenleme yapmıştır. TMMOB’ye bağlı Oda yöneticilerinin birçoğu haksız yere gözaltındayken, TBMM’de torba yasayla gerçekleştirilen imar yasasındaki değişiklik, Gezi Parkı mücadelesinin intikamı niteliğindedir.

Asıl amacı mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı meslek örgütlerinin yürüttüğü kamusal hizmetleri, kuralsız ve denetimsiz bir şekilde serbestleştirip, piyasaya sunmak ve rant alanlarına dönüştürmek olan İktidar, bu kararla bir yandan da tüm muhalif seslere gözdağı vermeye çalışmaktadır.

Özellikle DDK raporu sonrasında yapılan mevzuat değişiklikleri ile meslek disiplinlerimizin uygulama alanları adım adım daraltılma çabasına girilmiştir. Çıkarılmakta olan Kanun Hükmünde Kararnamelerle bu saldırılara yeni halkalar eklenmiş; kamu yönetiminin tekelci/ otoriter nitelikte yeniden düzenlenmesinin yanı sıra, mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı ve TMMOB mevzuatı, Anayasa ve yasalara açıkça aykırılık oluşturacak bir şekilde, İktidar Bürokrasisi tarafından düzenlenir hale gelmiştir.

AKP İktidarı Odalarımızın, emek, meslek ve kitle örgütlerinin "apolitik" ve bilim-teknik dışı olmasını, bu örgütlenmelerin siyasal iktidarın güdümünde çalışmalar yürütmesini, kamu yararını, halk sağlığını ve can güvenliğini gözetmemesini, her şeyin sermaye birikim süreçlerine tabi olmasını istemektedirler. Bunun içinde Örgütümüzün üyesiyle olan bağını koparmak için özel bir gayret göstermektedir.

Bilinmelidir ki TMMOB ve bağlı Odalar olarak ülkemize, halkımıza, mesleklerimize karşı bilimsel toplumsal sorumluluklarımızı hiçbir koşulda terk etmeyecek, demokrasi karşıtı, baskı ve zorbalıkla dayatılan hiçbir uygulamaya boyun eğmeyeceğiz.

Bilime, özgürlüğe, eşitliğe olan inancımızı yitirmeyecek, mesleğimizi toplum yararına icra etmekten, meslek ve meslektaş sorunlarımızı dile getirmekten, ülkemizin çıkarlarını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

Hukuk dışı yaptığınız tüm uygulamalara karşı, örgütümüzden ve tüm demokrasi savunucularından aldığımız güçle mücadele etmeye devam edeceğiz.

TMMOB
Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Tüm Basın Açıklamaları »

11.07.2013 tarihinden itibaren 1758 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2023 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri