ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Mayıs 2022 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 ISPARTA İL TEMSİLCİMİZİN, ODAMIZI HİÇBİR ŞEKİLDE BAĞLAMAYAN GÖRÜŞLERİNİ ODA KURUMSAL KİMLİĞİ İLE YANSITMASINI KINIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 21.06.2013  Güncellenme Zamanı: 21.06.2013 13:28:08  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

Isparta İl Temsilcimizin, Odamızı Hiçbir Şekilde Bağlamayan Görüşlerini Oda Kurumsal Kimliği İle Yansıtmasını Kınıyoruz. Odamız Görüşlerine Aykırı Kişisel Görüşler Odamızınmış Gibi Kamuoyuna Sunulduğu İçin Kurullarımızda Gerekli İnceleme Başlatılmıştır.

Odamız Mevcut Koşullar ve İktidarın Uyguladığı Politikalarla Türkiye‘de Nükleer Santral Yapımına Karşıdır.

Odamızın Isparta İl Temsilcisi Hasan Akıllı, Milli Park ve doğal SİT alanı statüsünde olan Kovada gölü çevresinde bir nükleer santral yapılması yönünde basına açıklama yapmış ve tamamen kendisine ait görüşleri, Odamızın bilimsel mesleki, kamusal konumunu da istismar ederek, sanki Odamızın da görüşleriymiş gibi yansıtmış ve açıkladığı görüşler bazı gazetelerde yer almıştır. Hasan Akıllı hakkında bu nedenle Odamızda gerekli işlemler başlatılmıştır.

Bu vesileyle belirtmek isteriz ki, Odamız bir enerji biçimi ve türü olarak nükleer enerjiye bilimsel açıdan karşı çıkmamaktadır. Ancak "Türkiye ile Rusya Arasında Akkuyu‘da Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşmayı Onaylayan Kanun" çıktığı zaman da açıkladığımız üzere, AKP iktidarı, nükleer enerji gibi bilimsel ölçütlerin titizlikle ve planlı bir şekilde uygulanması gereken bir alanda ülke ekonomisi, ulusal, kamusal çıkarlar, çevre ve insan faktörlerini dışlayıcı, dışa bağımlığı artırıcı bir karara daha imza atmıştır.

Nükleer enerji, Türkiye‘nin birincil enerji önceliği ve gereksinimi değildir. Elektrik üretiminde dışa bağımlılık oranı yüzde 60, toplam birincil enerji tüketiminde dışa bağımlılık oranı yüzde 73 olan Türkiye‘nin enerji gereksiniminin karşılanmasına yönelik yeni kaynak arayışları, bu bağımlılığı azaltacak, yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı alternatif enerji politikalarıyla karşılanabilecektir. Bu açıdan Türkiye nükleer santralden elde edilecek enerjiden fazlasını sağlayacak yerli kaynak potansiyeline ve alternatif çözüm olanaklarına sahiptir. Ancak bu gerçekleri dile getiren TMMOB ve bağlı Odaların, bilim insanlarının, duyarlı kurum ve kuruluşların, ülke ve halk çıkarlarını esas alan çağrılarına kulaklar tıkanmakta, nükleer lobilerin kâr hırsları doğrultusunda kararlar alınmaktadır.

Enerji verimliliği uygulamalarının etkinleştirilmesi ve enerji tasarrufu sağlanması; yeterince değerlendirilmeyen linyit, hidrolik, rüzgar enerjisi, jeotermal ve güneşe dayalı elektrik üretim potansiyelinin harekete geçirilmesi; birincil enerji tüketimi ve elektrik üretiminde dışa bağımlılığın azaltılması, serbestleştirme ve özelleştirmelerden vazgeçilerek kaynakların esas olarak kamusal çıkarlar gözetilerek değerlendirilmesi, kamusal planlama, kamusal üretim ve denetim öncelikli enerji politikası olmalıdır. Yalnızca bu anlayışla ve enerji ile ilgili tüm alanlarda bütünlüklü bir planlama kapsamında, uzun erimli, dışa bağımlılığı ve riskleri azaltılmış bir nükleer enerji/teknoloji planlaması Türkiye‘nin ulusal toplumsal çıkarlarına uygun olabilecektir.

Odamızın konuyla ilgili olarak özet görüşleri bu şekildedir ve Isparta İl Temsilcimizin Odamız görüşleriymiş gibi ileri sürdüğü düşüncelerin, birçok enerji etkinliği düzenleyen Odamızca paylaşılmadığını ve hakkında gerekli işlemlerin başlatıldığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

Ercüment Çervatoğlu

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu Sekreteri

Tüm Basın Açıklamaları »

21.06.2013 tarihinden itibaren 1909 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri