ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Mayıs 2022 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 REYHANLI`DAKİ PROVOKASYON VE KATLİAMI LANETLİYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 13.05.2013  Güncellenme Zamanı: 13.05.2013 13:21:03  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Hatay Reyhanlı`da iki araca yerleştirilmiş patlayıcıların patlatılması sonucu onlarca yurttaşımız yaşamını kaybetmiş, ölü sayısının çok üzerinde yurttaşımız da yaralanmıştır. Ancak olay üzerine yayın yasağının getirilmesi, kamuoyunun doğru bilgilenmesinin önündeki en büyük engel olmuştur.

Böylesine önemli, nedenleri ve sonuçlarıyla tüm toplumu çok yakından ilgilendiren bir olay üzerine halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı "soruşturmanın selameti" dâhil olmak üzere hiçbir gerekçeyle ortadan kaldırılamaz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, bu vahşi eylemi kim yapmış olursa olsun kınamakta, ölen ve yaralanan yurttaşlarımız ve başta Reyhanlı olmak üzere Hatay halkının acılarını paylaşmaktadır.

Hükümetin Suriye iç savaşına tam taraf olan yaklaşımı, bilindiği üzere daha önce Gaziantep ve Akçakale‘deki patlamalar, Akçakale‘deki son ölüm ve yaralanmalar ile Hatay bölgesinde sayısız olaya yol açmış, sınır bölgeleri ve özellikle Hatay ili Suriye‘de çatışan radikal dinci örgütlerin lojistik merkezi haline dönüştürülmüştür.

Hükümet baştan beri Suriye‘de iç savaşın yayılmasını, Suriye‘ye yönelik emperyalist ülkeler koalisyonunun müdahalesini, ısrarla ve bu ülkelerden daha fazla ister konumdadır. Ayrıca Türkiye Hükümetinin Ortadoğu politikalarında mezhepçi bir anlayış hâkimdir. Türkiye, iktidarın savaş yanlısı politikaları sonucunda, bu patlamaların da gösterdiği üzere, emperyalizm ve Suriye‘de çatışanların iç tartışma ve eylemlerinin sonraki hedeflerinden biri haline getirilmiştir.

Odamız, Suriye iç savaşının kışkırtılmasına, ülkemizin Suriye‘ye yönelik emperyalist müdahalelerin merkez üssü haline getirilmesine ve mezhep ayrımlarına dayalı bölünmelerin karşısında olup; halkların barış içinde bir arada yaşadığı bir dünya ve Türkiye‘den yanadır.

Ercüment Ş. Çervatoğlu
TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Sekreteri 

 

Tüm Basın Açıklamaları »

13.05.2013 tarihinden itibaren 1495 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri