ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

04 Şubat 2023 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 EŞİTLİK, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK İSTEMLERİ, 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNDE DÜNYAYI SARIYOR! SAVAŞSIZ, İŞGALSİZ,

    Yayına Giriş Tarihi: 01.09.2005  Güncellenme Zamanı: 10.10.2008 14:57:07  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Emek ve Meslek Örgütleri 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Yüksel Caddesinde basın açıklaması yaptı.


Basın açıklaması KESK, DİSK, TMMOB, TTB, TDHB tarafından yapıldı. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Emin KORAMAZ‘ın da katıldığı basın açıklamasında DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul birer konuşma yaptılar.


Basın açıklamasına odalardan çok sayıda oda başkanı ve oda yöneticileri katıldı.


1 Eylül Dünya Barış Günü ile ilgili olarak Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Emin KORAMAZ‘ın yaptığı basın açıklaması yazının devamındadır.

BASINA VE KAMUOYUNA
01.09.2005

EŞİTLİK, BARIŞ ÖZGÜRLÜK İSTEMLERİ,
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNDE DÜNYAYI SARIYOR!
SAVAŞSIZ, İŞGALSİZ, SÖMÜRÜSÜZ BAŞKA BİR DÜNYAYI MÜMKÜN KILMAK ELLERİMİZDE!1939’da Nazi ordularının Polonya’ya girdiği tarih olan 1 Eylül, İkinci Dünya Paylaşım Savaşı ve tarihte yaşanan bütün savaşlara karşı çıkış ile sembolize olmuş; güncel anlamını ise süregelen savaşlara karşı barışın ve adaletin gerekliliğine vurgu yapılmasıyla kazanmıştır..
Bu çerçevede 1 Eylül, tek tek ülkelerin iç gündemleri ile dünya çapındaki gündemler arasında savaş, sömürü ve eşitsizlikler dolayısıyla bağların kurulduğu ve bu bağlamda savaş lobilerinin yargılandığı bir gün olmuştur. Bu gerçeği görmek ve ifade etmek, biz mühendisler için taşıdığımız bir dizi yapıcı mesleki sorumluluk yanısıra yurtsever bir görevdir.

Odamız bu kapsamda, ABD’nin başını çektiği Afganistan ve Irak’taki işgal ve katliamları; ABD desteğindeki İsrail’in Filistin halkı üzerindeki terörü ile 11 Eylül sonrasında dünyanın bir savaş alanına çevrilmesini kınamaktadır.
Bu kapsamda ve BOP’un bir parçası olarak ülkemizde de istikrarsızlık ve terör ortamı yaratılmasına çalışılmakta, milliyetçilik tırmandırılmakta ve ülkemizde düşmanlık tohumları ekilmektedir. Odamız, Kürt sorununun demokratik yollardan çözümünü sekteye uğratan, ülkemizi bir iç savaş ortamına sürüklemeye yönelik tüm girişimleri, sorunun çözümünü baskıcı ve dayatmacı anlayışlara heba eden tüm yaklaşımları aynı şekilde kınamaktadır.
Güneydoğuda yaşanan şiddet politikalarının ortaya çıkardığı tüm olumsuz koşullar ortadan kaldırılmalı; insan hakları ihlalleri durdurulmalı, bütün faili meçhul cinayetler aydınlatılmalı, bölgenin ekonomik ve sosyal yönden gelişimini sağlayıcı politikalar ivedilikle yaşama geçirilmeli; zorunlu göçlerle üretimden koparılan ve kentlerin varoşlarına sürüklenen bölge köylüsünün koşulsuz ve özgürce köylerine geri dönüşlerinin önü açılmalı, üretime tekrar katılmaları sağlanmalıdır.

Bölgenin kalkınması, sanayinin gelişmesi, toplumsal refah ve huzurun sağlanması ve sosyal yaşamın yeniden düzenlenmesi, ancak barışçı, demokratik bir ortamda mümkündür.

Bizler, emperyalist odaklarca belirlenen ve dışa bağımlılıkla karakterize olan teslimiyetçi, savaş ve şiddet yanlısı politikalara karşı çıkıyor ve ülkemizin bağımsızlığını, halkların kardeşliğini, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin egemen kılındığı bir iç ve dış politika bütünlüğünü, başka bir Türkiye’nin mümkün olduğunu savunuyoruz.
1 Eylül Dünya Barış Günü’nü bu bilinçle kutluyor, meslektaşlarımızı ve kamuoyunu bu özlemlere duyarlı olmaya çağırıyoruz.

TMMOB
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
Yönetim Kurulu Başkanı
Emin KORAMAZ

Tüm Basın Açıklamaları »

01.09.2005 tarihinden itibaren 2075 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2023 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri