ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

04 Şubat 2023 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

    Yayına Giriş Tarihi: 17.08.2005  Güncellenme Zamanı: 10.10.2008 14:58:22  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Türk Telekom‘un Özelleştirilmesine karşı biraraya gelen Makina Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ve KESK Haber Sen, bugün tüm özelleştirmelere karşı ortak mücadele çağrısı yaptı.


MMO Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, EMO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaler ve Haber Sen Genel Başkanı Esin Yelekçi‘nin yaptığı basın toplantısının metni yazının devamındadır.

Özelleştirmeler durdurulmalı, Türk Telekom‘un satışı iptal edilmelidir!


Dünyada 1970 sonrasında neo-liberal politikalarla uygulanmaya başlayan özelleştirmeler, Türkiye‘de de ‘80 sonrasında gündeme gelmiştir. Özelleştirmeler yıllarca ‘kamu işletmelerin siyasi arpalık olduğu, zarar ettiği söylemi ile meşrulaştırılarak gerçekleşmiştir. AKP ise özelleştirme sürecini daha önceki gibi kar-zarar üzerinden meşrulaştırma yoluna gitmeden, doğrudan neo-liberal politikaları dile getirerek, ‘devlet işletmeci olmaz, devletin elindeki işletmeleri kar da etse zarar de etse, parayı verene satacağız‘ mantığı ile hareket ediyor. Bu uygulalamaların arkasında finans kapitalin çıkarları ve IMF‘nin direktifleri bulunmaktadır.


Başbakan, özelleştirmelere karşı yürüyen mücadeleyi her fırsatta ‘ideolojik‘ olarak değerlendirdi, bugün AKP eliyle yürütülen özelleştirme uygulamaları ideolojiktir.


Özelleştirmeye yönelik kimi ‘karşı çıkışlar‘ ‘özelleştirme sürecinin teknik yönleri‘ öne çıkarılarak ya da yabancı sermayeye satış sorunlaştırarak yürütülüyor.


Özelleştirmeler, yerli-yabancı karşıtlığının ötesinde bu sürece yön veren küreselleşme ve neo-liberal politikalar dikkate alınarak karşı çıkılmalıdır.Özelleştirmeler konusunda asıl sorunlaştırılması gereken konu sermayenin kendisidir. Biz gerçekleşen özelleştirmelerin yöntem ve zamanlamasına değil, özelleştirmenin bizzatihi kendisine karşı olduğumuzu ifade ediyoruz.


Özelleştirmeler bir yandan kamu mülkiyetinin sermayeye devri ile gerçekleşirken diğer yandan da kamu hizmetlerinin ticarileşmesi ve paralı hale getirilmesini içermektedir. Biz, kamusal alanın sermayeye devrini içeren bu uygulamalara karşı kamusal yararı ön plana alan kamu mülkiyetini ve kamusal hizmeti savunuyoruz.


Telekom halkındır, satılamaz!


-Haberleşme altyapısı doğal tekel konumundadır. Rekabete açılma olanağı yoktur.

-Telekomünikasyon alanında rekabet olanağı yoktur. Önce serbestleşmenin sağlanması ardından da özelleştirmelerle tekelleşmenin önleneceği varsayımı bir başka liberal söylemdir. Rekabet Kurulu kararına da temel oluşturan Kablo TV altyapısının Türk Telekom‘a alternatif olabilmesi teknik olarak olanaklı değildir. Tüm ülkenin GSM, internet UMTH gibi haberleşme hizmetlerinin alt yapısı T. Telekom tarafından karşılanmaktadır. Bu alanda rekabet sağlanamayacağından Türk Telekom‘un özelleşmesi halinde telekomünikasyon alanında özel tekel oluşacaktır.

-Ülke kaynakları ile oluşturulmuş telekomünikasyon altyapısının halkın ihtiyaçları için değil sermayenin çıkarları için kullanılmasına izin verilemez. Türk Telekom‘un satışı kamu çıkarlarına aykırıdır.

-Türk Telekom‘un özel tekel haline gelmesiyle, hizmet kalitesi ülkenin her kesimine eşit olarak yayılamayacaktır. Yüksek fiyatlar ve kalitesiz hizmet ile karşı karşıya kalınacaktır.

 

Özelleştirmelere karşı emek güçlerini ortak mücadeleye çağırıyoruz!


Kamu mülkiyetinin ve kamu hizmetlerinin özelleştirme ve ticarileştirme yöntemleriyle sermayeye devrinin anlamı tüm hizmetlerin daha pahalı, kalitesiz hale gelmesi, yıllardır halkın birikimleri ile oluşmuş kamusal malların sermayeye peşkeş çekilmesi, işsizliğin ve iş güvencesinin giderek azalması anlamına gelmektedir. Türk Telekom‘un özelleştirilmesiyle birlikte binlerce telekom çalışanı işsiz kalacaktır.

 

Bizler özelleştirmelere karşı kamusal mülkiyetin korunmasını ve çalışanların söz, yetki ve karar sahibi olduğu yeni bir kamusal anlayışın hayata geçirilmesini savunuyoruz. Özelleştirme, neo-liberal politikalarla tüm dünyada emeğe yönelik olarak yürütülen saldırıların parçasıdır, özelleştirmeye karşı mücadele de ancak tüm emek güçlerinin birlikte mücadelesi ile yürütülebilir.


Bu nedenle tüm emek güçlerini özelleştirmelerin durdurulması ve Türk Telekom‘un satışının iptali için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.Demokratik kitle örgütleri ve sorumlu bireyler olarak, büyük medya çevrelerinin duyarsızlığına ve toplumun yanıltılmasına karşı, tarihsel bir görev olarak, ülkemizin sömürgeleştirilme girişimlerinin en önemli safhalarından biri olan T. Telekom‘un satış sürecinin hemen durdurulmasını talep ediyoruz. AKP hükümetince yürütülen bu operasyonun durdurulması için, başta ana muhalefet partisi olmak üzere, bugüne kadar sesiz kalmış tüm kesimleri göreve çağırıyoruz.


Haber-Sen

Elektrik Mühendisleri Odası

Makina Mühendisleri Odası

Tüm Basın Açıklamaları »

17.08.2005 tarihinden itibaren 2173 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2023 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri