ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

04 Şubat 2023 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 FİLİSTİN HALKININ MÜCADELESİNİ VE FİLİSTİN KERVANINI DESTEKLİYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 12.07.2005  Güncellenme Zamanı: 10.10.2008 15:01:09  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Odamız Türkiye ve Filistin halklarının geleneksel kardeşliğini savunmakta ve işgalci Siyonist güçlerin uluslararası kararların gereklerini yerine getirmesi için mücadele eden Filistin halkının yanında olduğunu bir kez daha dile getirir. Odamız, Filistin sorunundaki yanlış bilgilendirmelere karşı ülkemizde bulunan Filistin Kervanına hoş geldin demekte ve bu haklı kampanyayı desteklemektedir.


Oda Sekreteri Ali Ekber ÇAKAR‘ın konu ile ilgili basın açıklaması yazının devamındadır.

BASIN VE KAMUOYUNA

12.07.2005

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

FİLİSTİN HALKININ MÜCADELESİNİ VE

FİLİSTİN KERVANINI DESTEKLİYOR

Filistin sorununa ilişkin genel dezenformasyona karşı 5 Temmuz'dan bu yana Strasbourg'dan başlayıp ülke ülke dolaşan Filistin Kervanı, dün Edirne sınırından geçerek ülkemize gelmiş bulunmaktadır. 15 Temmuz'a kadar Türkiye'de kalacak olan Filistin Kervanı, yolculuğunu 19 Temmuz'da Kudüs'te tamamlayacaktır. Yolculukları boyunca söyleşi, film gösterimi, konser vb. etkinliklerle Filistin konusunda doğru bilgilendirme yapıp duyarlılık geliştirme amacını taşıyan Filistin Kervanı, Avrupa'daki Filistinli örgütler, insan hakları örgütleri ve İsrail işgal karşıtı insan hakları örgütlerinin katılımıyla gündeme gelen bir kampanyadır.


Filistin Kervanı, Birleşmiş Milletler'in 1948/194, 1967/242, 1973/338, 2002/1397 sayılı kararlarına uyulması; Filistin topraklarında İsrail kolonileri kurulmasına son verilmesi, 1967 yılından bu yana kurulmuş olan tüm kolonilerin kaldırılmasını, başkaldıran kolonilerin silahsızlandırılması; Filistin'de her türlü İsrail askeri varlığına son verilmesi; bütün mültecilere geri dönüş hakkının tanınması; Lahey Adalet Divanı kararı uyarınca İsrail tarafından inşa edilen "tecrit duvarı"nın yıkılması; Cenevre Konvansiyonu uyarınca sivil toplulukların korunması ve Filistinli tutsaklara haklarının tanınması; sivil topluluklarının korunması; BM Genel Sekreteri'nin 2002'de dile getirdiği öneri uyarınca bölgeye uluslararası bir gücün gönderilmesi; Avrupa Konseyi'nin, Avrupa ile İsrail arasındaki ayrıcalıklı anlaşmaların açıklanmasına ilişkin kararının uygulanması; Filistin halkına yönelik gerek kendi toprakları içinde, gerekse Filistin yolları üzerinde ve sınırlardaki "denetim noktaları" veya diğer engellerin kaldırılmasını istemektedir.


Bugün kolonilerde 425.000 İsrailli vergi indirimi ve ev inşasındaki sübvansiyonlar gibi mali yardımlardan dolayı kolonilerde yaşıyorlar. Eğer öngörüldüğü gibi "tecrit duvarı"nın inşası biterse, Filistinliler topraklarının %25'ini kaybedeceklerdir. Filistin'in verimli topraklarının %80'i ve su kaynaklarının %65'i, bu %25'lik kısmın içinde bulunmaktadır. "Tecrit duvarı"nın yalnızca %11'i Yeşil Hat üzerinde; geri kalanı ise Batı Şeria'da 274.000 Filistinli'yi Duvar ile 1967 sınırı arasına sıkıştırmıştır. Duvar bittiğinde, bu sıkışmış topluluğun yarıya yakını tamamen duvar ile çevrelenmiş olacak. Filistinli mültecilerin sayısının ise 5–6,6 milyon arasında olduğu belirtilmektedir. Bu, dünyadaki en büyük ve en uzun süreli mülteci nüfusunu oluşturmaktadır.


Yalnızca bu gerçekler bile, Filistin halkının bağımsızlığının ihlal edildiğini göstermektedir. Bugün bir Filistin devletinin bulunuşu, Filistin'in bağımsızlığını tam olarak elde ettiği anlamına gelmemektedir.


Odamız Türkiye ve Filistin halklarının geleneksel kardeşliğini savunmakta ve işgalci Siyonist güçlerin uluslararası kararların gereklerini yerine getirmesi için mücadele eden Filistin halkının yanında olduğunu bir kez daha dile getirir. Odamız, Filistin sorunundaki yanlış bilgilendirmelere karşı ülkemizde bulunan Filistin Kervanına hoş geldin demekte ve bu haklı kampanyayı desteklemektedir.


TMMOB

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

Yönetim Kurulu Sekreteri

Ali Ekber ÇAKAR

Tüm Basın Açıklamaları »

12.07.2005 tarihinden itibaren 2231 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2023 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri