ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

04 Şubat 2023 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 ARAÇLARDAKİ DENETİMSİZLİĞE SON VERİLİYOR. YETKİ ODA'NIN..

    Yayına Giriş Tarihi: 07.04.2005  Güncellenme Zamanı: 10.10.2008 15:06:50  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

LPG‘ye Dönüştürülen Araçların Son Kontrollerinin Yapılarak "Montaj Tesbit Raporu" Düzenleme Yetkisi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tarafından Yeniden MMO‘ya Devredildi.

Yetki Devri, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali COŞKUN İmzalı Bir Yazı ile MMO‘ya Bildirildi.

Konu ile ilgili olarak Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Emin KORAMAZ‘ın yaptığı basın açıklaması yazının devamındadır.

BASINA VE KAMUOYUNA
07.04.2005

Araçlardaki Denetimsizliğe Son Veriliyor.
Yetki Oda‘nın..

LPG‘ye Dönüştürülen Araçların Son Kontrollerinin Yapılarak "Montaj Tesbit Raporu" Düzenleme Yetkisi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tarafından Yeniden MMO‘ya Devredildi.

Yetki Devri, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali COŞKUN İmzalı Bir Yazı ile MMO‘ya Bildirildi.

Mevcut uygulamada dönüşümü yapan firma tarafından düzenlenen "Montaj Tesbit Raporu", dönüşümün araç ruhsatına tescil edilmesinde yeterli sayılmaktaydı. Yani dönüşümü yapan firma yaptığı işin standartlara, ilim ve fen kurallarına uygun olduğunu, standartlara uygun malzeme kullanıldığını, dönüştürdüğü aracın gaz sızdırmadığını beyan etmekte, bir anlamda kendi yaptığı işe kendisi onay vermekteydi. Dönüştürülen araçların son kontrolünde hiçbir kamusal denetimin yapılmadığı, böylesi bir boşluk ortamında, standart dışı dönüştürülen araçların yol açtığı kazalardan dolayı bir çok insanımız yaşamını yitirmiş, yaralanmış ve trilyonlarca lira maddi kayıp oluşmuştur.

Odamızın konu hakkında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde yürüttüğü girişimlere Bakanlık da gereken duyarlılığı göstermiş; LPG‘ye dönüşümü yapılan araçların SON KONTROLLERİNİ yapma ve MONTAJ TESBİT RAPORU düzenleme yetkisi 2000 yılı öncesinde olduğu gibi yeniden Odamıza devredilmiştir. Bakanlık yazısına göre, uygulama 11 Nisan 2005 tarihinde başlayacak olup, konu hakkında İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü) Türk Standartları Enstitüsü ve Bayındırlık Bakanlığına (Karayolları Genel Müdürlüğü) Bakanlıkça gerekli duyurular yapılmıştır.

11 Nisan 2005 tarihinden itibaren sektördeki disiplinsizlik ve denetimsizlik büyük ölçüde giderilecek, yetkili firmalarca dönüştürülen her araç tek tek Odamız uzman mühendislerince kontrol edilecek ve "MONTAJ TESBİT RAPORU" Odamız tarafından düzenlenecektir. Yine bu uygulamayla dönüşümlerin yetkili mühendisler gözetiminde gerçekleşip gerçekleşmediği, mühendisin herhangi bir mesleki cezası bulunup bulunmadığı, yetkili mühendisin firmada halen istihdam edilip edilmediği, dönüşümün ve dönüşümde kullanılan malzemelerin ilgili standartlara uygunluğu Odamızca denetlenecektir.

TMMOB
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
Yönetim Kurulu Başkanı
Emin KORAMAZ

Tüm Basın Açıklamaları »

07.04.2005 tarihinden itibaren 2459 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2023 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri