ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

30 Kasım 2023 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 1 EYLÜL'DE EŞİTLİK, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK İSTEMİ SÜRÜYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 01.09.2004  Güncellenme Zamanı: 10.10.2008 15:14:33  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Bizler, halklar arasında kardeşlik ve dostluğun başat kılındığı, sömürüsüz, savaşsız, barışçı bir dünya içinde yaşamayı istiyoruz. Bizler, emperyalist odaklarca belirlenen ve dışa bağımlılıkla karakterize olan teslimiyetçi politikalara karşı çıkıyor ve ülkemizin bağımsızlığını, halkların kardeşliğini, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin egemen kılındığı bir iç ve dış politika bütünlüğünü savunuyoruz.

1 Eylül Dünya Barış Günü ile ilgili Odamız tarafından bir basın açıklaması yapılmıştır.

Basına ve Kamuoyuna

1 Eylül 2004


İkinci Dünya Paylaşım Savaşının başlangıç tarihi olan 1 Eylül 1939'da, Nazi orduları Polonya'ya girmişti. Gerek İkinci Dünya Paylaşım Savaşının gerekse insanlık tarihinde yaşanan bütün yıkım süreçlerine karşı barış özleminin ifadesi olan 1 Eylül tarihi, toplumsal ve uluslar arası sorumluluklarımızın tüm yoğunluğuyla önemsenmesi gereken günlerden biridir.

Ülke gündemi ile uluslar arası gündem, ulusal ölçekli olan ile uluslar arası ölçekli olan arasındaki kopmaz ilişki gereği, bu 1 Eylül'de de Türkiye'nin izlediği sosyo-ekonomik ve siyasi politikalar ile küresel ölçekte izlenen ekonomik ve siyasi süreçlere dikkat çekmek, taşıdığımız bir dizi sorumluluk yanısıra yurtsever bir görevdir de..
İşte bu bağlamda ABD emperyalizminin başını çektiği yayılmacı politikanın Afganistan ve Irak'taki katliamlarını ve ABD desteğindeki İsrail'in Filistin halkı üzerindeki terörünü şiddetle kınıyor ve savaş suçlularının yargılanmasını istiyoruz.

Bizler, halklar arasında kardeşlik ve dostluğun başat kılındığı, sömürüsüz, savaşsız, barışçı bir dünya içinde yaşamayı istiyoruz.
Bizler, emperyalist odaklarca belirlenen ve dışa bağımlılıkla karakterize olan teslimiyetçi politikalara karşı çıkıyor ve ülkemizin bağımsızlığını, halkların kardeşliğini, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin egemen kılındığı bir iç ve dış politika bütünlüğünü savunuyoruz.

1 Eylül Dünya Barış Günü'nü bu bilinçle kutluyor, meslektaşlarımızı, kamuoyunu ve basını bu özlemlere duyarlı olmaya çağırıyoruz.

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
Oda Sekreteri
Ali Ekber ÇAKAR

Tüm Basın Açıklamaları »

01.09.2004 tarihinden itibaren 2758 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2023 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri